Květen 2011

Jak se vypořádat s negativními emocemi?

24. května 2011 v 22:10 | Tammy |  Rady a tipy
Každého občas přepadnou pocity a myšlenky, které se mu moc nelíbí, dělají ho nešťastným a vlastně jsou i docela zbytečné. Jenomže se nedají tak snadno zahnat. Smutek, lítost, žárlivost, vztek, nenávist, ...
Není řešení je násilím potlačit. Temné myšlenky jsou jako hadí uštknutí - když se rána nevysaje, jed vás pomalu otráví. Co je pod tlakem nakonec vybuchne - a je to horší, když se to nashromáždí, než když se pára upouští postupně. Ale předpokládám, že to všichni znáte.

Nejlepší je prostě ty emoce vypustit hned na začátku, když jsou ještě slabé. Poplačte si, zanadávejte, nechte ty špatné myšlenky volně plynout, dělejte co chcete...ale nejlépe, když jste sami. Ublížit ostatním svými emocemi, za které neseme zodpovědnost, se může vymstít. Ať už pocitem viny nebo jen tím, že někomu jinému ublížíte. A vy víte, že ubližovat ostatním kvůli svým problémům se nemá. Vykašlete se na chvíli na to, že byste měli být pořád š´tastní, veselí a ani na chvíli nezakolísat. To je hloupost, nikdo nedokáže být jen dobrý a veselý. Život by pak přišel o něco velmi důležitého - o změnu. Řád je ve své podstatě velmi nudná věc.

Když to nejhorší přejde a emoce se trochu uklidní, je dobré zkusit svůj názor trochu přehodnotit těmi lepšími myšlenkami. Jistě, možná jste ráno vstali z postele a rovnou zakopli o práh, zlomili si nos a u doktora vám napařili poplatek, až jste zbledli ještě víc, ale vždycky na všem lze nalézt něco dobrého. Alespoň doufám. Zatím se mi to jakž-takž daří.
Pokud nenajdete nic jiného, řekněte si alespoň, že jste dostali cennou lekci. Víc si všímat práhu, nechat ho konečně opravit, dívat se pod nohy...a zlomený nos je dobré téma k hovoru (někdy si říkám, že bych mohla dávat lekce pozitivního myšlení pro druhé...u mě mi to většinou takhle skvěle nepálí).

A co zabírá na mě nejlíp? Ukonejšit se, že se zas tak moc nestalo a že jsem velká silná holka a musím to přece zvládnout. Pobrečím si, vyvztekám se, pustím si hudbu dle aktuálního rozpoložení a pak si řeknu: Tak, musíš to vyřešit holka, to přece zvládneš. Uděláš to tak, že ...

Shrnu to:

1, Nezadržovat emoce - "vyvztekat/vybrečet" se
2, Přehodnotit názor na pozitivnější
3, Vypořádat se se situací s trochu chladnější hlavou

Mimochodem, všechno má řešení a nic není tak zlé, jak se to zdá být v prvním okamžiku.
Někdo by si myslel, že nejtěžší je poslední bod. Chyba. Nejdůležitější je přežít ten nával emocí, pak už je to v pořádku.